Wszystko o rodzajach skór
![Wszystko o rodzajach skór](/data/include/img/news/1575629400.jpg)
Jeśli zakupimy obuwie skórzane dobrej jakości, to ogromne znaczenie ma to, jak będziemy o nie dbać. Dobór odpowiednich preparatów zależy przede wszystkim od rodzaju skóry, z jakiej wykonane są buty. Wbrew pozorom, odróżnienie poszczególnych typów skór nie jest trudne, zapraszamy na nasz mini przewodnik, który pozwoli usystematyzować wiedzę na temat obuwniczych materiałów.
Ten typ skóry jest jednym z popularniejszych. Jest niesamowicie uniwersalny i wdzięczny, pasuje do wielu rodzajów butów. Skóra naturalna licowa obrabiana jest z zewnętrznej części, czyli ze strony licowej - stąd jej nazwa. Ciekawą właściwością tej skóry jest różnorodność jej wyglądu. Naturalna skóra licowa może mieć różne struktury: od delikatnej porowatej po gładką, od matowej po lekko błyszczącą. W zależności od Waszych preferencji możecie więc wybrać buty skórzane, które subtelnie będą różniły się wyglądem tworzywa. Jeśli na skórzanym czółenku marzy Wam się naturalny, dyskretny print, wybierzcie takie buty, które zrobione są ze skóry porowatej. Wolicie gładkie i matowe szpilki? Bez trudu znajdziecie i taką parę damskich butów całorocznych. Skóra naturalna licowa, choć piękna i trwała, to jest również bardzo wrażliwa na działanie warunków atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczny jest dla niej deszcz i narażenie przemoczenia, ponieważ mogą one trwale uszkodzić skórzane buty. Aby zapobiec zniszczeniu przemoczonego obuwia, należy najpierw je wysuszyć w naturalny sposób, najlepiej umieszczając je w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu, nigdy na grzejniku czy w pobliżu innego gorącego przedmiotu. Do butów można włożyć prawidła lub kulki gazet, które zapobiegną odkształceniu się cholewki (gazety będą działały również jako naturalny pochłaniacz wilgoci). Wysuszoną parę butów należy zaimpregnować i wetrzeć w nią odrobinę pasty lub wosku, czyli preparatów pielęgnujących przeznaczonych do skór licowych. Jeszcze tylko polerowanie i gotowe - buty można włożyć do tekturowego pudełka i przechowywać do czasu, kiedy znów będziemy ich potrzebować.
Często mylony z zamszem, jednak jakże znacząco inny. Ciekawy wygląd i delikatną strukturę zapewnia mu przeszlifowanie wierzchniej części skóry, a swoją strukturą przypomina skórkę brzoskwini. Miękki w dotyku nubuk jest materiałem, po który często sięgają producenci obuwia, a którego niektórzy konsumenci się wystrzegają głównie z obawy, że łatwo ulega przemoczeniu i jest nietrwały. Nic bardziej mylnego. Jeśli o buty ze skóry nubukowej odpowiednio zadbamy, jeśli zostaną w należyty sposób zaimpregnowane i przechowywane, to takie obuwie posłuży całe lata. W co powinniście zaopatrzyć się kupując nubukowe kozaki? W miękką szczoteczkę i gumkę przeznaczoną do czyszczenia tego typu materiałów oraz w impregnat do skór nubukowych. Nubuku nie pielęgnujemy pastami! Podobnie, jak w przypadku każdej pary butów skórzanych, powinniśmy unikać przemoczenia, a w razie takowego jak najszybciej buty wysuszyć, najlepiej z kulkami gazet w środku.
Jak rozpoznać i pielęgnować zamsz?
Brat bliźniak nubuku - zamsz, czyli skóra naturalna pozbawiona wierzchniej, licowej części. Ma delikatne włókna, które nadają mu wyjątkowy charakter i miękki dotyk. Zamsz obrabiany jest po odwrotnej części skóry, jego wewnętrzna strona wyposażona jest w delikatne włoski, które tworzą zamszową strukturę. Często nazywany jest również welurem, a jego naturalny kolor oscyluje pomiędzy brązem a beżem. Czarne buty zamszowe lub jego bordowe odpowiedniki, uzyskuje się dzięki sztucznemu barwieniu lub rozjaśnianiu. Producenci obuwia stosują również zamsz, sztuczny, który jest trwalszy i bardziej odporny na użytkowanie i warunki atmosferyczne, niż zamsz ze skóry naturalnej. Zastanawiacie się jak czyścić zamsz? Niewątpliwie, podobnie jak nubuk, welur jest wymagającym materiałem, jednak jego pielęgnacja jest do opanowania dla każdego. Takie obuwie należy odpowiednio zaimpregnować, a każde zabrudzenie usuwać miękką szczoteczką, wyczesując bród wraz z linią włosia. Trudniejsze plamy warto potraktować specjalną gumką, którą dostaniecie w dobrych sklepach obuwniczych.
Jest to materiał z rodzaju skór naturalnych, jednak jego wierzchnia warstwa pokryta jest specjalnym rodzajem lakieru. Dzięki takiemu zabiegowi skóra jest odporna na zabrudzenia i przemoczenie, lakier działa jak swoisty płaszcz ochronny. Do pielęgnacji butów lakierowanych zaleca się stosowanie produktów poprawiające elastyczność skóry oraz specjalnych past i kremów do skóry lakierowanej. Do polerowania tego typu butów najlepiej użyć miękkiej, flanelowej ściereczki, która nie naruszy struktury lakieru. Zabronione jest natomiast używanie impregnatów, które mogą uszkodzić lakier lub sprawić, że przestanie się on błyszczeć.
Skóry eko, czyli materiały syntetyczne
Są to tworzywa, które łudząco mają imitować skóry naturalne. Sięgają po nie osoby, które nie używają materiałów pochodzenia zwierzęcego lub szukają nieco tańszych odpowiedników butów skórzanych. Dobry producent stworzy kozaki z eko zamszu lub czółenka z eko skóry, które będą równie wygodne, jak ich naturalne odpowiedniki. Materiały syntetyczne mają to do siebie, że czyszczenie i pielęgnacja ich preparatami do skór naturalnych raczej nie zda egzaminu. W przypadku z eko skórą najlepszym rozwiązaniem będzie delikatnie nawilżona, miękka ściereczka, która skutecznie usunie zabrudzenia.
Pielęgnacja butów skórzanych w pigułce
Aby długo cieszyć się nowo zakupioną parą obuwia skórzanego, należy o nie odpowiednio zadbać. Pierwszą i podstawową zasadą jest impregnacja właściwym (do danego typu skóry) preparatem. Czynność tę należy powtórzyć około 2-3 razy tuż po zakupie butów i powtarzać raz na jakiś czas, najlepiej kierować się tutaj instrukcją na opakowaniu impregnatu. Niezwykle ważne jest również czyszczenie butów z zabrudzeń, znów odpowiednio do rodzaju skóry - szczotką o miękkim włosiu - skóra naturalna licowa, szczoteczką do zamszu lub nubuku lub miękką ściereczką - skóry lakierowane. Czyste buty, to już pierwszy krok do sukcesu. Skórę naturalną licową należy pastować i nacierać woskami - preparaty te są dostępne najczęściej w sklepach obuwniczych. Buty powinno się również odpowiednio przechowywać - najlepiej w tekturowych pudełkach i uważać, aby ich nie przemoczyć. Woda jest najgorszym wrogiem każdych skórzanych butów!