Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ubrania zero waste, czyli z ekologią za pan brat

2019-12-13
Ubrania zero waste, czyli z ekologią za pan brat

Coraz więcej osób wdraża proekologiczne nawyki do swojego codziennego życia. Pamiętamy o tym, aby oszczędzać wodę, zużywać mniej plastiku, sortować odpady i dbać o przyrodę. Jednak, czy myślimy również o modzie w kategoriach zero waste? Czy epoka konsumpcjonizmu, w której przyszło nam żyć, ma z ekologią coś wspólnego?

Czym jest zero waste?

Ogólnie rzecz ujmując, ruch zero waste to styl życia polegający na świadomej próbie produkowania jak najmniejszej ilości odpadów, a co za tym idzie ochronie środowiska i zmniejszeniu ilości zanieczyszczeń. Osoby, którym bliska jest ta idea starają się przetwarzać zużyte już przedmioty, ale i nabywać te, które można wykorzystać wielokrotnie. Zwolennicy zero waste uważają również, że konieczne jest ograniczenie, a nawet próba całkowitego wyeliminowania plastiku, gdyż jest on trudny w recyklingu, a jego spore części trafiają na dzikie wysypiska, do mórz i oceanów, gdzie przez tysiące lat będa ulegały rozkładowi. Pojawiają się postulaty dotyczące ochrony życia zwierząt i diety wegańskiej, a także apele o świadome robienie zakupów, gdyż w gospodarstwach domowych marnuje się ogromne ilości żywności. Postulaty wydają się być jak najbardziej słuszne, więc do swoich codziennych nawyków warto wdrażać te pozytywne dla planety przyzwyczajenia. Jednak czy w modzie również można zastosować zasady zero waste? Jak najbardziej tak! Oto nasza lista ekologicznych modowych przykazań:

1. Kupuj tylko produkty dobrej jakości

Nie od dziś wiadomo, że dobra jakość jest niezwykle ważną cechą każdego produktu, podobnie jest również w modzie. Kupując sweter wełniany dobrej jakości będziemy cieszyć się nim dużo dłużej, przy odpowiednim użytkowaniu i czyszczeniu taki solidny sweter oversizowy nie zmechaci się, ani nie rozciągnie, a co za tym idzie nie wyrzucimy go do śmieci i nie wyprodukujemy odpadów! Podobnie jest z każdą inną częścią garderoby, również z butami. Kupując buty dobrej jakości zapewne zapłacimy nieco więcej, jednak takie buty, jeśli o nie zadbamy, będą ochraniały nasze stopy przez kilka dobrych lat. Może zatem warto zacząć stawiać na jakościowo dobre produkty, których nabywanie często wesprze lokalnych producentów, a zaniechać kupowania tanich, azjatyckich towarów, które po kilku miesiącach będą nadawały się jedynie na śmietnik?

2. Dziel się zamiast wyrzucać

Jeśli posiadasz ciążową sukienkę, z której już na pewno nie skorzystasz, oddaj ją komuś. Masz eleganckie buty na obcasie, które okazały się nietrafionym zakupem, ponieważ pomimo zapewnień pani ekspedientki, wcale się nie rozeszły? Przekaż je swojej mamie lub przyjaciółce, one na pewno dadzą im nowe życie! Zero waste w modzie można wdrażać do swojego życia przez takie małe gesty, które mogą uszczęśliwić bliskie Ci osoby. Jeśli posiadasz coś, czym nie obdarzysz nikogo w Twoim otoczeniu, to oddaj to osobom ubogim, wrzuć do kontenerów PCK lub przekaż je działającej w Twoim mieście organizacji, która wspiera osoby potrzebujące. Spróbuj podzielić się swoją garderobą, a zobaczysz, że dawanie sprawia równie wiele radości, co branie!

3. Przerabiaj ubrania, które Ci się znudziły

Masz koszulkę, która już Ci się znudziła? A może jeansy, których krój wyszedł z mody? Przy odświeżeniu garderoby nie wyrzucaj tych ubrań do kosza, a spróbuj je przerobić. Na koszulkę możesz naszyć naszywkę lub spróbować zabawić ją barwnikiem, a z jeansów możesz zrobić szorty na lato lub wytrzeć w nich dziury. Czy buty również nadają się do przerabiania? Jasne, że tak! Możesz poprosić o pomoc fachowca, który profesjonalnie zmieni obcas w Twoich ulubionych czółenkach lub spróbować sama pobawić się w czarodziejkę. Szybkim sposobem na stuningowanie butów jest klej na gorąco i piękne drobiazgi: pompony, koraliki, kokardki, diamenciki lub inne ozdoby, które odświeżą parę Waszych przykurzonych czółenek. Sandały na słupku z pomponami czy ślubne szpilki z kokardką zrobione w domu? Temu trendowi mówimy zdecydowane TAK!

4. Ubrania z drugiej ręki - nie taki second hand straszny…

Popularne w Polsce lumpeksy wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednak sporej ilości kobiet kojarzą się z biedą i kiczem. Czy słusznie? Naszym zdaniem niekoniecznie. Wiele blogerek modowych udowadniało nam, że w second handach można trafić na prawdziwe modowe perełki, które w sieciówkach kosztowałyby 10x tyle. Niska cena powinna przekonać niejedną kobietę do zakupów w “szmateksach”, a drugim niepodważalnym argumentem jest ochrona planety i środowiska. Wszystkie ubrania, które wyrzucamy są zwykłymi śmieciami, a te ze sztucznych tkanin niewiele różnią się od plastikowych opakowań. Dlaczego więc nie dać drugiego życia prostej sukience lub mini spódniczce z lumpeksu? Poza tym, zaopatrując się w takich sklepach, możecie stać się posiadaczkami niepowtarzalnych ubrań, których nie znajdziecie na dziesiątkach wieszaków w popularnych sieciówkach.

5. Stwórz garderobę kapsułową

Czym właściwie jest garderoba kapsułowa? Jest to sposób dobierania ubrań pod względem podobieństwa kolorystycznego i stylowego, tak, że każdy element można zestawić z każdym. Często takie garderoby składają się z klasycznych ubrań, więc wymiana odzieży na każdy sezon nie jest konieczna. Stworzenie garderoby kapsułowej oznacza mniej wydanych pieniędzy, mniej czasu spędzonego w sklepie i mniej nietrafionych ubrań w Twojej szafie. Dzięki takiemu doborowi ciuchów nigdy nie wstaniesz rano z problemem “Nie mam się w co ubrać!”, ani z takim, że koszula, którą miałaś założyć akurat jest w pralni i nici z zarysowanej nocą w głowie stylizacji. Mając garderobę kapsułową zawsze znajdziesz kilka koszul pasujących do spódnicy ołówkowej i ulubionej pary czarnych szpilek

6. Ubrania wegańskie

Coraz bardziej popularna staje się dieta wegańska, dietetycy zapewniają o jej pozytywnych korzyściach dla zdrowia, a ekolodzy o plusach dla planety. Producenci idą o krok dalej i tworzą wegańską modę. Ubrania ekologiczne są sygnowane również etykietą wegańskie, co to oznacza? Po pierwsze, zostały one wyprodukowane bez jakichkolwiek odzwierzęcych półproduktów, żadne zwierze nie ucierpiało więc przy tworzeniu wegańskiego portfela. Do produkcji takich dodatków i ubrań stosuje się ekologiczne materiały przyjazne środowisku. Z drugiej strony przedsiębiorcy tworzący wegańską modę zapewniają swoim pracownikom godne warunki pracy oraz odpowiednie wynagrodzenie. Musicie przyznać, że te idee brzmią szczytnie, może warto więc zakupić wegańską koszulę?

7. Szyj ubrania, zamiast ich kupować

Szycie i przerabianie ubrań na własną rękę jest tanią i ekologiczną opcją na rozszerzanie swojej garderoby. Wasze mamy i babcie na pewno posiadają maszyny do szycia, na początek możecie je poprosić o kilka lekcji i udostępnienie sprzętu. Jeśli z czasem załapiecie zajawkę krawiecką, bez problemu przerobicie za dużą sukienkę, doszyjecie łatkę do ulubionych spodni czy umocujecie naszywkę na bluzie Waszego dziecka. Takie przerabianie ubrań da Wam ogromną frajdę, a kiedy odważycie się stworzyć kreację z zalegającego w domu kawałka materiału, nie będzie można oderwać Was od maszyny do szycia. Jest to czysta ekologia i ekonomia w jednym!

8. Dbaj o buty i ubrania

Aby ograniczyć marnowanie ubrań i zmniejszyć ilość tych wyrzucanych, warto o nie porządnie zadbać. Buty posłużą Wam całe lata, jeśli będziecie je regularnie impregnować, pastować i czyścić. Każdy rodzaj tworzywa wymaga innej pielęgnacji, a jak czyścić buty skórzane i zamszowe, przeczytacie na naszym blogu we wpisie klikając → TUTAJ (skóra) i TUTAJ (zamsz). A jak dbać o ubrania? Nic prostszego, wystarczy odrobina wysiłku i stosowanie się do zaleceń producenta umieszczonych na metce ulubionej koszuli lub spodni z kantem. Jeśli znajdzie się tam wskazówka, aby spódnicę koronkową prać ręcznie, pod żadnym pozorem nie wrzucajcie jej do pralki. Warto również trzymać się odpowiedniej temperatury podczas prania oraz prasowania ubrań. Jeśli poświęcimy odrobinę uwagi choćby drobnemu t-shirtowi, to będzie nam on służył miesiącami, nie wyblaknie ani nie zmechaci się.

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel