Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja butów skórzanych - z Brilu to pestka!

2019-05-30
Pielęgnacja butów skórzanych - z Brilu to pestka!

Dbanie o ciało, sylwetkę i używanie kosmetyków na stałe wpisało się w codzienne ludzkie rytuały. Chcemy dobrze się czuć, a co za tym idzie dobrze wyglądać. Kochamy to co piękne i estetyczne, te ładne rzeczy wydają się być tymi lepszymi. Nie ma w tym nic złego ani dziwnego - kult piękna od zawsze towarzyszy człowiekowi. A co będzie wizytówką pięknej kobiety i przystojnego mężczyzny? Naszym zdaniem bezapelacyjnie będą to czyste i wypielęgnowane skórzane buty. Mycie, impregnacja, pastowanie, przechowywanie… Nie wiecie, jak zabrać się za pielęgnację skórzanych butów? Poniższy wpis rozwieje Wasze wszelkie wątpliwości.

Podstawa pielęgnacji - impregnacja butów skórzanych

Aby móc długo cieszyć się nowo zakupioną parą butów skórzanych, należy je zaimpregnować przed pierwszym użyciem. Odpowiednio wykonana impregnacja pomoże zabezpieczyć buty przed szkodliwym działaniem środowiska oraz przedwczesnym starzeniem się skóry. Środki do impregnacji należy nakładać akcesoriami dostępnymi w zestawie, miękką ściereczką lub wybrać produkt w sprayu. Po dokładnym pokryciu buta preparatem należy odczekać, aż środek całkowicie się wchłonie. Gotowe, można ruszać w świat!
Nie wiesz jak powinno się pielęgnować buty ze skóry naturalnej? Przeczytaj koniecznie wpis na naszym blogu!

Co daje impregnacja skórzanych butów?

  • przedłuża żywotność obuwia,

  • niweluje możliwość pękania skóry,

  • zabezpiecza przed brudem i ułatwia czyszczenie butów skórzanych,

  • nadaje połysk, poprawia wygląd,

  • chroni przed niepożądanym działaniem środowiska (deszcz, śnieg, błoto, pełne słońce itp.).

Konieczność absolutna - czyszczenie butów skórzanych

Czyste buty skórzane to podstawa, baza zadbanego outfitu. Nawet najprzystojniejszy mężczyzna w najlepiej skrojonym garniturze nie zrobi dobrego wrażenia mając na nogach brudne buty. Z tą tezą zgodzą się chyba wszyscy. Jak jednak czyścić skórzane buty, by nadać im świeżości i nie zniszczyć ich struktury? Na szczęście nie wymaga to specjalnych umiejętności. Skóra jest wdzięcznym tworzywem zarówno w użytkowaniu, jak i w pielęgnacji. Trzymając się kilku podstawowych zasad bez problemu, szybko i bezpiecznie wyczyścimy buty skórzane. Najlepiej od razu po powrocie do domu przetrzeć buty delikatną, miękką ściereczką. Jeśli zabrudzenia są intensywniejsze, można usunąć je ściereczką nasączoną wodą. Z reguły ten zabieg wystarcza, aby skutecznie oczyścić obuwie. Kiedy jednak chcemy usunąć starą pastę do butów lub inne, mocniejsze zabrudzenia, warto wtedy skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia butów. Takie obuwie można śmiało schować do szafki, będzie ono gotowe do ponownego założenia. Ten nawyk docenicie szczególnie wtedy, kiedy będziecie spieszyć się na ważne spotkanie.

Pielęgnacja skórzanych butów

Kolejnym krokiem w utrzymaniu nienagannie wyglądających butów jest ich staranna pielęgnacja. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów przeznaczonych do pielęgnacji obuwia, są to m.in. pasty, woski, nabłyszczacze czy mleczka. Który z nich wybrać? W jakiej formie? W tubce, puszce, słoiczku, sztyfcie, a może w sprayu? Tu należy pochylić się nad rodzajem buta, jeśli nie jesteśmy w tym temacie ekspertami, można poradzić się sprzedawcy w sklepie obuwniczym. Często ekspedient dobierze nam odpowiedni preparat do zakupionej przez nas pary butów. Dobierając środki do pielęgnacji obuwia należy kierować się rodzajem, ale również kolorem tworzywa - skóry. Często takie środki dedykowane są do konkretnych odcieni butów. Uniwersalne będą jedynie bezbarwne preparaty, nadadzą się one do każdego koloru butów.


Pielęgnacja kolorowych butów skórzanych wymaga odpowiednich preparatów. Dowiedz się jakich!

Jak pielęgnować skórzane buty?

Najpierw należy je oczyścić delikatną szmatką. Kiedy but jest czysty, powinno się zabezpieczyć sznurówki lub po prostu je wyjąć - zapobiegnie to ich zabrudzeniu. Tak przygotowane skórzane buty gotowe są do dalszej pielęgnacji. Szmatką, gąbką, miękką szczoteczką lub elementem dołączonym do zestawu, należy nanieść produkt na całą powierzchni skóry. Pożądany efekt błyszczących butów można uzyskać przez polerowanie ich szmatką.

Domowy sposób pielęgnacji butów skórzanych

Pół godziny do ważnego wyjścia, skończył Wam się wosk do butów, które delikatnie mówiąc: nie wyglądają najlepiej. Brzmi strasznie, prawda? Ale spokojnie, istnieją awaryjne, domowe sposoby pielęgnacji butów. Czysty but można nabłyszczać oliwą lub dobrej jakości olejem, wystarczy wetrzeć go miękką ściereczką i wypolerować. Ten zabieg odświeży, pogłębi kolor oraz nada schludnego wyglądu butom ze skóry naturalnej lub licowej. Jest to idealne awaryjne rozwiązanie.

4 wskazówki, jak obchodzić się z butami skórzanymi

  1. Suszenie. Kiedy zdarzy nam się zamoczyć skórzane buty (np. przez śnieg lub deszcz) nigdy nie powinniśmy intensywnie ich suszyć. Grzejnik czy suszarka do włosów kategorycznie odpadają. Suszenie butów skórzanych gorącym powietrzem może je uszkodzić i zniekształcić. Znacznie lepiej odłożyć je do przewiewnego, ciepłego pomieszczenia i dać im spokojnie wyschnąć. Kiedy but jest mocno przemoczony, to w jego środku można umieścić kulki z gazet lub ręcznika papierowego, wyciągną one szybciej nadmiar wilgoci.

  2. Przechowywanie. Jeśli nie posiadamy dużej garderoby, skórzane buty możemy przechowywać w pudełkach z ich zakupu. Do środka warto włożyć prawidła lub kulki z gazet - zapobiegną one odkształceniu się obuwia.

  3. Wietrzenie. Skórzane buty potrzebują powietrza. Ważne jest więc, by do ich przechowywania używać większej przestrzeni lub opakowań z przepuszczających powietrze materiałów: tektury lub plastikowych toreb (zdecydowanie należy unikać folii).

  4. Woreczki z czarną herbatą. Można kupić je gotowe w sklepie (herbata w torebkach), jednak lepiej użyć herbaty liściastej i zamknąć ją w “woreczku” z rajstop lub pończoch. Takie pakunki włożone do butów skórzanych (świetnie sprawdzają się również w butach sportowych) pochłoną wilgoć i przykry zapach, a przeciwbakteryjne działanie herbaty pozytywnie wpłynie na nasze stopy.

 

Dbacie o swoją skórę, włosy, ubrania. Uwierzcie, że o buty również warto. Jeśli będziecie pielęgnować swoje skórzane buty, dbać o nie i je kochać (wcale nie przesadzamy!), odwdzięczą się one tym samym i posłużą Wam całe lata <3

 

PS Zaciekawił Was temat pielęgnacji butów? Śledźcie nas na naszym fanpageu na Facebooku oraz bądźcie na bieżąco z blogiem Brilu.pl, ponieważ niedługo ruszamy ze sprzedażą środków do pielęgnacji obuwia! Będziemy Was niezwłocznie informować o nowościach. Pozostajemy in touch!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixel