Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

2020-01-03
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Nowy rok, nowa ja. Styczeń nastraja nas do zmian, zmian na lepsze. Niektóre z kobiet obiecują sobie, że popracują nad swoją sylwetką, inne chcą znaleźć więcej czasu dla bliskich, jeszcze inne zapisują się na różnego rodzaju kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Wiele Pań nie jest zadowolonych ze swojej pracy, dlaczego więc wraz z nowym rokiem nie zacząć szukać zajęcia, w którym będziecie spełnione? Jeśli się na to zdecydujecie, będzie czekała Was rozmowa kwalifikacyjna, podczas której najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jak dobrze się zaprezentować już na samym początku? Postawić na odpowiedni makijaż, fryzurę i strój na rozmowę o pracę.

Eleganckie stylizacje na rozmowę o pracę

Pozornie mogłoby się wydawać, że wiedza i umiejętności są najważniejsze podczas starania się o nową pracę. Na pewno coś w tym jest, jednak kiedy wyglądem zrobimy złe pierwsze wrażenie, nawet najpotężniejszą wiedzą ciężko będzie je zatrzeć. Zatem, w co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby wzbudzić sympatię już na samym początku? Spotkanie w sprawie pracy w korporacji czy urzędzie będzie wymagało nienagannego, eleganckiego stroju w stonowanych kolorach, ale już podczas starania się o pracę opiekunki do dziecka nie będziecie musiały zakładać białej koszuli i czarnych spodni w kant. Młoda Pani prawnik najlepiej prezentowała się będzie w dobrze skrojonej garsonce i eleganckich szpilkach czarnych. Wiele więc zależy od zawodu, o jaki się staramy. Pierwsze dobre wrażenie jest bardzo ważne, spojrzenie, uściśnięcie dłoni, uśmiech, otwarta postawa ciała i nienaganny strój będą już początkiem sukcesu, nierzadko rzutującym na całą rozmowę.


Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Wybierz klasyczne buty od Brilu i białą koszulę!

Cechy odpowiedniego stroju na rozmowę o pracę

Bez względu o jaką posadę się staracie, na spotkanie kwalifikacyjne powinnyście ubrać się nieskazitelnie. Co to oznacza? Ubranie powinno być czyste, świeże i dokładnie wyprasowane. Plamy i zagniecenie będą mówiły potencjalnemu pracodawcy to, że nie szanujesz ani jego, ani szansy jaką Ci dał oraz to, że jesteś osobą niechlujną. Takie modowe faux pas będą z całą pewnością niekorzystnie wpływały na dalszą część spotkania. Również buty muszą być czyste, a rajstopy nie powinny mieć najmniejszego oczka. Ubranie powinno być skromne i eleganckie, zbyt seksowny strój raczej nie zrobi dobrego wrażenia. Najlepsze kolory ubrań na rozmowę kwalifikacyjną to stonowane barwy: biel, czerń, popiel, beż. Mocne i jaskrawe kolory zostawcie raczej na mniej oficjalne okazje. Jeśli chodzi o biżuterię, to nie powinno być jej zbyt dużo i nie powinna być zbyt błyszcząca. Delikatny łańcuszek, drobne kolczyki i zegarek na nadgarstku będą prezentowały się z klasą i delikatnie Was upiększą.

Co warto założyć na rozmowę o pracę?

- Białą koszulę z kołnierzem i długim rękawem

- Spodnie w kant lub eleganckie cygaretki

- Czarną sukienkę dopasowaną

- Dobrze skrojoną garsonkę

- Biały lub czarny damski garnitur

- Ołówkową spódnicę lub spódnicę rozkloszowaną

- Koronkową białą bluzkę

- Czarne pantofle na obcasie

- Zamszowe szpilki beżowe

- Czółenka na słupku w stonowanym kolorze

Przykładowe stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną

Czarna spódnica, biała bluzka i beżowe szpilki nude

Na początek zestaw nieśmiertelny, który w swojej garderobie powinna znaleźć każda kobieta. Ciemna spódnica jest uniwersalnym ubraniem, które będzie odpowiednie do wielu różnych stylizacji, świetnie sprawdzi się również podczas rozmowy o pracę. Białą koszulę z kołnierzem lub beżową bluzkę lejącą się i elegancką, możecie włożyć z przodu do spódnicy - ten zabieg wydłuży Waszą sylwetkę. Na górę narzućcie ciemny żakiet damski lub ciałą marynarkę oversizową, a na stopy załóżcie jasne, beżowe szpilki na obcasie. Włosy dobrze będzie upiąć w mocny kok, buzię pociągnąć podkładem i odrobiną pudru, a na szyję założyć skromną celebrytkę. Taki wzorcowy strój na rozmowę o pracę z pewnością nie przekreśli Was już na początku spotkania.

Naszą kolekcję beżowych szpilek, czyli doskonałych butów na rozmowę o pracę, znajdziecie klikając → TUTAJ

Buty w odcieniach beżu czy nude to klasyka która sprawdzi się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

Luźne spodnie damskie w biało-granatowe paski, granatowa koszula i czarne czółenka na słupku

Eleganckie kuloty w poziome paski to niezwykle modne spodnie, które mogą zrobić całkiem dobre pierwsze wrażenie i wzbudzić ciekawość potencjalnego pracodawcy. Aby stylizacja była spójna kolorystycznie polecamy dopełnić ją granatową koszulą z długim rękawem, którą warto włożyć w spodnie. Jako buty załóżcie czarne czółenka na klocku, które będą i wygodnymi butami na rozmowę kwalifikacyjną, ale i eleganckimi. Nieśmiertelna i ultra uniwersalna czerń butów gwarantuje najwyższy stopień formalności. Jeśli chodzi o biżuterię i makijaż znów postawcie na prostotę i delikatność. Skromne kolczyki i zegarek oraz naturalny makijaż i jasne paznokcie będą tworzyły najlepszą parę dla eleganckiej stylizacji biznesowej.

Czarne czółenka na obcasie, czyli buty na rozmowę o pracę dostaniecie klikając → TUTAJ

Postaw na czerń podczas rozmowy kwalifikacyjnej a zawsze będziesz wyglądać elegancko.

Biały garnitur lub biały kombinezon damski, czarna marynarka oversize i szpilki z paskiem

Ostatni zestaw jest dość odważny i zapewne nie każda z kobiet mogłaby się na niego zdecydować. Nie można jednak odmówić elegancji białemu garniturowi damskiemu. W zależności od kroju możecie założyć pod marynarkę czarną koronkową koszulę, która będzie delikatnie wystawać spod marynarki lub zarzucić na biały kombinezon wizytowy czarną damską marynarkę długą. Do takiego zestawu zestawicie każde eleganckie buty damskie, ale polecamy wam postawić na zamszowe szpilki z paskiem wokół kostki. Oko możecie przyozdobić delikatną czarną kreską, a usta pociągnąć bezbarwnym błyszczykiem. Łapcie do tego małą torebkę dopasowaną kolorem do butów i biegnijcie na rozmowę o pracę!

Największe błędy dotyczące stroju na rozmowę kwalifikacyjną:

1. Jaskrawe kolory ubrań są zdecydowanie niekorzystnie odbierane podczas biznesowych spotkań. Do oficjalnych spotkań najlepiej pasuje: biel, czerń i popiel.

2. Brudne buty będą robiły bardzo złe wrażenie. Nawet jeśli przed wyjściem pięknie wypastowałaś pantofle, ale pogoda i błoto zdążyły je ubrudzić, przed samym wejściem przetrzyj buty chusteczką higieniczną.

3. Mocny makijaż nakładamy, aby czuć się lepiej i lepiej wyglądać. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie należy jednak przesadzać z make upem i zdecydowanie warto postawić na naturalny, transparentny makijaż. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o manicure. Paznokcie na rozmowę kwalifikacyjną powinny być jasne, zadbane i raczej krótkie niż długie.

4. Bluzka z dekoltem i spódniczka mini z pewnością odsłonią Wasze atuty, jednak czy jest to pożądane podczas spotkań biznesowych? Niestety nie, u przyszłego pracodawcy taki strój może wywołać lekkie przerażenie, a Was postawi w złym świetle. Mini i dekolty zostawiamy na imprezy!

5. Nadmiar biżuterii, kolorowe korale, błyszczące naszyjniki i dużo złota będą dobre na spotkania przy kawie z przyjaciółką, a nie na poważną rozmowę o pracę. Podczas oficjalnych wyjść lepiej prezentowały się będą delikatne wisiorki i skromne kolczyki.

6. Źle dobrane ubrania, które nie będą dobrze leżały. Zbyt duże lub przestarzałe i niemodne stroje mogą skutecznie odstraszyć naszego potencjalnego pracodawcę.

7. Elementy towarzyszące strojowi, jak na przykład siatki z zakupami czy dzwoniący telefon, również nie zostaną dobrze odebrane. Na rozmowę przyjdźmy z jak największym szacunkiem do osoby, z którą będziemy rozmawiać.

8. Zgarbiona postawa, brak kontaktu wzrokowego, słabe uściśnięcie dłoni nie wiążą się co prawda bezpośrednio ze strojem, ale również mają ogromne znaczenie podczas pierwszego kontaktu. Na spotkaniu o pracę staraj się utrzymywać wyprostowaną postawę, dłonie skrzyżuj na stole lub trzymaj na kolanach i przez cały czas staraj się utrzymywać nienachalny kontakt wzrokowy, a na samym początku warto się przedstawić i zdecydowanie uścisnąć dłoń rozmówcy.

 

Rozmowy kwalifikacyjne to niezwykle stresujące spotkania, na które najlepiej ubrać stosowny strój i prezentować nienaganną postawę. Nie można być przestraszonym i zahukanym, jednak zbytnia pewność siebie także może być źle odebrana. Strój na rozmowę o pracę powinien być skromny, elegancki i perfekcyjnie wyprasowany, a wizytowe buty na obcasie muszą być dokładnie wypastowane. Do tego uśmiech na twarzy, pozytywne nastawienie i jesteście gotowe zdobyć nową pracę!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel