Jak czyścić zamszowe buty? Pielęgnacja zamszu bez tajemnic
![Jak czyścić zamszowe buty? Pielęgnacja zamszu bez tajemnic](/data/include/img/news/1562587182.jpg)
Zamsz jest pięknym i niezwykle modnym tworzywem. Nic więc dziwnego, że zaskarbił sobie serca wielu miłośników mody. Projektanci, tworząc buty czy torebki, często sięgają po zamsz. Czy to oznacza, że zamszowe buty nadają się jedynie na wybiegi? Że zamszowe buty na co dzień się nie nadają, bo za szybko się brudzą? Oczywiście, że nie! Wspólnie obalimy ten mit i udowodnimy wszystkim niedowiarkom, że jest to bardzo wdzięczne tworzywo. Dziś podpowiemy Wam, jak pielęgnować zamszowe buty, aby posłużyły Wam na całe lata!
Impregnacja zamszowych butów
Jest to najważniejsza czynność dotycząca pielęgnacji butów. Nieważne, czy kupicie buty skórzane, zamszowe czy z nubuku. Zawsze tuż po zakupie nowej pary szpilek damskich czy półbutów należy potraktować je preparatem do impregnacji. Tak zabezpieczone buty, na przykład jesienne kozaki zamszowe będą odporne na wilgoć i zabrudzenia, a ich kolor nie będzie blakł. Czynność impregnacji należy powtarzać co jakiś czas, najlepiej trzymając się instrukcji na opakowaniu takiego preparatu. Na rynku dostępne są impregnaty w różnych cenach i o różnych właściwościach. Najczęściej spotykane i najprostsze w użyciu są preparaty w sprayu. Jak zaimpregnować zamszowe buty? Na świeżym powietrzu z odległości kilkunastu centymetrów spryskać całą powierzchnię buta i pozostawić do wyschnięcia i wchłonięcia substancji przez zamsz. Impregnacja przedłuży życie Waszych butów i jest niebywale ważna - szczególnie w odniesieniu do butów zamszowych. Nubuk i zamsz przez swoją strukturę są bardziej podatne na zanieczyszczenia, niż buty zrobione z gładkiej skóry licowej. Ta właściwość wielu zniechęca do zakupu i użytkowania zamszowych czółenek. Jednak pamiętając o impregnacji, czyszczenie butów z nubuku nie będzie problemem.
W jaki sposób czyścić buty zamszowe?
Funkcjonują dwie szkoły, które hołdują różnym sposobom dotyczącym czyszczenia butów z zamszu. Pierwsza z nich - naszym zdaniem lepsza - mówi o czyszczeniu butów na sucho, a druga o czyszczeniu butów zamszowych na mokro. Przyjrzyjmy się wspólnie po kolei każdej z nich.
Czyszczenie butów zamszowych na sucho
Bardzo ważną zasadą, dotyczącą pielęgnacji butów zamszowych jest to, aby ich kontakt z wodą ograniczyć do minimum. Pranie w pralce czy namaczanie butów zamszowych kategorycznie odpada! Najskuteczniej delikatne, zamszowe tworzywo wyczyścicie szczoteczką dedykowaną stricte zamszowi. Posiada ona naturalne, miękkie włosie, które idealnie nadaje się do szczotkowania delikatnych struktur. Dostaniecie ją w dobrych sklepach obuwniczych, internetowych lub u szewca. Jeśli nie posiadacie takiej szczotki, a musicie wyczyścić buty zamszowe na już, sięgnijcie po miękką szczoteczkę do zębów. Zabrudzenia z pyłków, piasku czy błota usunięcie przez pocieranie je szczoteczką. Delikatnym ruchem z włosiem (nigdy pod włos!) należy wyczyścić całe buty. Przy tym zabiegu pyłki i zabrudzenia powinny bez problemu dać się wyczesać (uprzednio dobrze zaimpregnowane buty ułatwią całą operację).
Gumka do czyszczenia butów zamszowych
Na rynku dostępna jest również specjalna gumka do usuwania zanieczyszczeń z zamszu. Używa się jej podobnie jak szczoteczki, pocieracie zamsz zgodnie z położeniem włosków. Efekt? Zabrudzenia znikają, a zamsz jest odświeżony! Co ważne, zabieg z gumką warto stosować również każdorazowo przed impregnacją butów zamszowych.
Czyszczenie butów zamszowych na mokro: woda, talk, ocet
Ten sposób polecamy jedynie w trudnych przypadkach. Kiedy zabrudzenia z zamszowych szpilek nie usunęła szczoteczka ani gumka, możecie zastosować “mokrą robotę”. Jest kilka sposobów na odświeżenie zamszu za pomocą wody. Pierwszy z nich, to miękka ściereczka (doskonale sprawdzi się taka z mikrofibry), którą należy delikatnie zwilżyć. Następne brudne miejsce, na przykład na zamszowych mokasynach, szmatką pocierać wzdłuż buta (z włosem). Są jednak takie plamy, na które sama woda nie zadziała. Wówczas bardzo delikatnie zwilżamy całe zamszowe czółenka wodą (znów najlepiej przy pomocy mokrej szmatki z mikrofibry). Następnie najzwyklejszym talkiem oprószacie całe buty. Suchą szczoteczką wyczesujecie nadmiar talku, który zbiera ze sobą brud i zanieczyszczenia. Kiedy buty wyschną pozostałość można usunąć za pomocą odkurzacza z końcówką z miękkim włosiem. Inną metodą jest czyszczenie zamszowych botków za pomocą roztworu z octu. W proporcji 1:1 należy wymieszać ocet (najzwyklejszy spożywczy, 10%) z wodą, na przykład łyżkę octu z łyżką wody. Takim płynem za pomocą szmatki lub gąbki pocieracie zamszowe buty w jednym kierunku. Plama powinna ustąpić. Kiedy but jest wyczyszczony, należy przetrzeć go ściereczką nasączoną czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Czyszczenie butów zamszowych za pomocą pary
Jednym ze sposobów odświeżania zamszu jest ich “kąpiel” nad parą wodną. Oczyszczonego, za pomocą gumki lub miękkiej szczoteczki, zamszowego kozaczka należy umieścić nad strumieniem pary wodnej. Przez kilkanaście sekund obracać go nad strumieniem pary, po czym jeszcze raz wyszczotkować. Buty pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Taki zabieg sprawi, że nubuk i zamsz nabiorą świeżości i będą wyglądać jak nowe.
Jak dbać o buty zamszowe zimą?
Nie ulega wątpliwości, że w czasie jesienno zimowym buty zamszowe są bardziej narażone na zanieczyszczenia, przemoczenia i zniszczenie. Nubuk i zamsz są delikatnymi tworzywami, znacznie bardziej wymagającymi, niż skóra licowa. Warto zaopatrzyć się w sklepach obuwniczych w preparaty do pielęgnacji zamszowych kozaków i botków. Sprzedawcy będą najlepiej zorientowani, jaki produkt dobrać do konkretnego typu i koloru obuwia zamszowego. Impregnacja i pielęgnacja są podstawą, należy o tym pamiętać nawet wtedy, kiedy buty zamszowe wydają się czyste. Kiedy natomiast za oknem pada deszcz lub chodniki pokrywa breja złożona z topniejącego śniegu, soli oraz samochodowych spalin, dla bezpieczeństwa zostawcie zamszowe botki w suchym pudełku.
Trzy zasady pielęgnacji butów zamszowych
1. Zawsze przed zastosowaniem środka do pielęgnacji (zarówno tego domowego, jak i kupionego w sklepie) należy upewnić się, że nie zaszkodzi on w żaden sposób Twoim zamszowym butom. Na niewidocznym skrawku zamszu powinniście wypróbować odrobinę preparatu. Jeśli po wyschnięciu nie będzie po nim śladu, wówczas można czyścić nim całe buty.
2. Zamszowe botki czy czółenka należy przechowywać w przewiewnych torbach (papierowych) lub z tekturowych pudełkach - zamsz musi mieć dostęp do powietrza. Co ważne, przed włożeniem butów do pudełka należy je najpierw wyczyścić i zaimpregnować - ten zabieg przedłuży życie Waszych butów.
3. Nigdy nie należy moczyć zamszowych butów. Woda może je odkształcić i zniszczyć, a ich kolor po kontakcie z wodą może wypłowieć. Mokre buty należy suszyć naturalnie - nigdy na pomocą suszarki czy grzejnika. Aby szybciej pozbyć się wilgoci, do środka można powkładać kulki z papieru, które wchłoną nadmiar wody. Ważne, aby był to gładki papier, a nie kolorowe gazety, które mogą zabrudzić buty.
Zamszowe buty są modne i piękne. Pasują na wiele różnych okazji i występują w setkach kolorów. Dziś udowodniliśmy, że ich pielęgnacja wymaga nieco uwagi, jednak jest to umiejętności łatwa do opanowania. Od tej pory dbanie o zamszowe buty nie będzie spędzało Wam snu z powiek!
Popularne kategorie
- Buty na płaskim obcasie
- Trampki męskie
- Srebrne buty na wesele
- Torebka ślubna
- Półbuty damskie wiązane
- Brązowe buty do garnituru
- Niebieskie szpilki
- Brokatowe szpilki
- Buty męskie wysokie
- Sandały na platformie
- Letnie buty damskie
- Buty damskie zimowe
- Półbuty zamszowe damskie
- Różowe szpilki
- Sandały na wąską stopę
- Szpilki czerwone
- Buty z odkrytymi palcami
- Skóra licowa
- Buty nude
- Niebieskie buty
- Bordowe czółenka
- Kozaki damskie krótkie
- Złote buty na wesele
- Buty zimowe męskie
- Buty z kokardą