Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy szpilki są zdrowe?

2022-11-21
Czy szpilki są zdrowe?

Czy szpilki są zdrowe?

Miłośniczek szpilek nie brakuje na całym świecie. Część z pań ma w swojej kolekcji nawet kilkadziesiąt par butów. Czy jednak chodzenie w szpilkach jest zdrowe? Co na to badania i naukowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Bolesne chodzenie w szpilkach

Każda kobieta, która choć raz była na balu, weselu lub imprezie, gdzie były tańce do rana i miała na stopach wysokie szpilki, doskonale zna uczucie ulgi zaraz po ściągnięciu obuwia. Pierwsze zetknięcie się bosej stopy z ziemią jest zbawienne. Po kilku minutach spaceru na boso wszelkie napięcia znikają i powraca komfort. Oczywiście tylko wówczas, gdy buty nie spowodowały dodatkowych otarć czy pęcherzy, gdyż były za małe. Szpilki pięknie wyglądają, sprawiają, że kobieta czuje się atrakcyjniejsza, jej postawa się prostuje, a cała sylwetka jest optycznie wysmuklona. Nic więc dziwnego, że panie kochają szpilki i chętnie w nich chodzą. Warto jednak ograniczyć tę przyjemność do minimum, szczególnie jeśli dyskomfort podczas chodzenia się powtarza.

Regularne, wielogodzinne noszenie szpilek nie jest zdrowe

Szpilki noszone regularnie zmieniają anatomię stopy. Z uwagi na całkowite przeniesienie środka ciężkości na palce dochodzi do wielu spięć i usztywnień. W prawidłowym położeniu stopa ma trzy punkty podparcia, z których jeden to guz piętowy. Podczas noszenia szpilek ten punkt jest likwidowany, co niesie za sobą mnóstwo konsekwencji. Regularne chodzenie w tego rodzaju butach może przyczynić się do powstania haluksów. Dochodzi także do usztywnienia ścięgna Achillesa i skrócenia ścięgien łydki, co może mieć niebagatelne znaczenie dla kobiet, które uprawiają sport, szczególnie biegaczek.

Wkładając szpilki, przyjmuje się również inną postawę ciała. Sylwetka nieco się prostuje, ale powstaje też nienaturalne wykrzywienie kręgosłupa, które może powodować lordozę, a ona wiąże się z bólami i licznymi dolegliwościami układu kostno-szkieletowego. Mogą także występować bóle karku oraz bóle kolan. Chcąc zatem zadbać nie tylko o swój perfekcyjny wygląd, ale również zdrowie, warto sięgać po szpilki raz na jakiś czas lub do maksimum ograniczyć chodzenie w nich w ciągu dnia.

Jak zmniejszyć dolegliwości powstałe podczas chodzenia w szpilkach?

Wiele pań pracuje w firmach, w których obowiązuje sztywny dress code, a co za tym idzie – chodzenie w szpilkach jest na porządku dziennym. Jak zatem zadbać o stopy, aby były zdrowe i by móc chodzić w obcasach? Zbawienne mogą okazać się kąpiele relaksujące oraz masaże. Obolałe, opuchnięte i zdrętwiałe stopy będą Ci wdzięczne za aromatyczną i odprężającą kąpiel. Możesz wykorzystać składniki, które masz akurat w domu, np. sok z cytryny, siemię lniane czy rumianek. Po kilkuminutowej kąpieli wysusz stopy i wmasuj w nie krem nawilżający. Świetnym pomysłem jest wykonanie krótkiego masażu. Możesz zrobić go za pomocą piłeczki lub korzystając z maty do akupresury. Jeśli masz dłuższą chwilę, to postaraj się wymasować całe ciało, ponieważ po wielu godzinach w szpilkach może być ono spięte i potrzebować chwili relaksu.

Sprawdź najlepsze szpilki damskie z najnowszej kolekcji Brilu!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel