Buty trekkingowe damskie - czym sugerować się przy ich wyborze?
![Buty trekkingowe damskie - czym sugerować się przy ich wyborze?](/data/include/img/news/1683551745.jpg)
Wspinaczka wysokogórska wymaga odpowiedniego przygotowania. Uprząż, lina i przyrządy asekuracyjne to nie wszystko, by móc czuć się bezpiecznie na górzystych terenach. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia alpinisty (i nie tylko) są buty trekkingowe. Jakie kryteria należy uwzględnić podczas wyboru specjalistycznego obuwia? Sprawdźmy!
Zakup butów do trekkingu to inwestycja na długie lata, dlatego też nieunikniony okazuje się dokładny przegląd modeli dostępnych na rynku. Czym powinno się wyróżniać takie obuwie? Czy duże znaczenie ma doświadczenie w wyprawach po górzystych terenach? Na te pytania poznasz odpowiedź już wkrótce. Zapraszamy do lektury!
Must have, czyli co musisz uwzględnić przed zakupem obuwia trekkingowego
Butów trekkingowych damskich na rynku nie brakuje. Istotnym jest, aby decyzję o zakupie obuwia podejmować “na chłodno” i nie poddawać się presji czasu i atrakcyjnych promocji. Pozostaje więc pytanie, co wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego modelu? Oto kilka naszych podpowiedzi.
Wiosna, lato, jesień czy zima
W dużej mierze to od warunków atmosferycznych zależy komfort poruszania się po górskich szlakach. Decyzja o nabyciu nowej pary butów do trekkingu powinna więc być uzależniona od pory roku. Trudno wyobrazić sobie, że latem Twoje obuwie posiada dodatkowe ocieplenie, a zimą jest pozbawione tego typu udogodnień.
Czym jeszcze różnią się letnie modele od zimowych? Cholewką, czyli elementem obuwia, które okrywa wierzchnią część stopy, a w niektórych przypadkach nawet i podudzia. Podczas wędrówek zimą lepiej sprawdzą się modele wyposażone w wysoką cholewkę. Wynika to z właściwości zabezpieczających przed zmoknięciem spowodowanym przez śnieg. Letnie buty trekkingowe charakteryzuje krótsza cholewka, która ma zapobiegać przed przegrzaniem. Lżejsze modele z siateczką na cholewce zapewniają komfort i uczucie przewiewu. To pożądane cechy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.
Rodzaj wędrówki
Kilkudniowe piesze wędrówki czy ekstremalne wspinaczki? Jeżeli już teraz rozglądasz się nad wyborem obuwia trekkingowego, zastanów się, jaki typ wyprawy preferujesz.
Niskie partie gór
Dla osób wybierających latem mało wymagające szlaki, w niższych partiach gór doskonale sprawdzą się buty trekkingowe niskie. Jednocześnie właściciele tego typu obuwia powinni unikać podmokłych, oblodzonych i zaśnieżonych terenów oraz zrezygnować z dużego bagażu (buty nie spełniają funkcji podczas wyprawy z dodatkowym obciążeniem).
Wyższe partie gór
Dla koneserów wyższych partii gór odpowiednie mogą okazać się buty trekkingowe wysokie. Okalająca całą kostkę cholewka gwarantuje ochronę przed urazami mechanicznymi. Warunkiem sine qua non jest jednak odpowiednie zabezpieczenie kostki, unieruchomienie pięty, w taki też sposób, aby stopa było sztywno utwierdzona do podłoża.
Jakimi jeszcze cechami wyróżniają się buty trekkingowe wysokie? Wysoką, twardą podeszwą i lżejszym wykonaniem ze skóry, uzupełnione membraną. To doskonała alternatywa dla osób poszukujących uniwersalnego obuwia. Śmiało możesz sięgnąć po nie wybierając się na wyprawę zarówno po niższych terenach gór, jak i tych wyższych, wymagających doświadczenia i umiejętności.
Bieganie po górzystym terenie
Dla miłośników biegania po górzystych powierzchniach również znajdzie się odpowiednio dopasowane obuwie. Buty trailowe to obowiązkowy zakup każdego, kto wybiera się w góry w celach sportowych. Od pozostałych modeli odróżnia je lekkość, dodatkowo wyposażone są w elastyczną podeszwę. Atutem są głęboki bieżniki, które pozwalają na poruszanie się po mocno nachylonym terenie.
Sporty wyczynowe
W zasadzie mowa głównie o wspinaczkach wysokogórskich. Obuwie przeznaczone do uprawiania nieco bardziej ekstremalnych aktywności powinno być idealnie dopasowane rozmiarem do stopy (wskazówka: zdecyduj się na zakup mniejszego rozmiaru butów). Co jeszcze zasługuje na uwagę? Gumowa podeszwa (cienka dla bardziej doświadczonych alpinistów, z kolei grubsza dedykowana jest początkującym) i wykonanie cholewki ze skóry.
Czym damskie buty trekkingowe różnią od męskich?
Buty trekkingowe damskie są smuklejsze i węższe od męskich odpowiedników. Wynika to z różnic w budowie stopy wśród obu płci. Ponadto od obuwia trekkingowego oczekuje się wygody i wzorowego dopasowania. Wybór przez panie szerszych, męskich butów wiąże się z niewystarczającą stabilizacją i w rezultacie może prowadzić do urazów.